vallox_importerPoczątki marki sięgają roku 1940, kiedy państwowy zakład produkcyjny Valmet rozpoczął produkcję wentylatorów do tartaków. W 1960 Valmet rozpoczął produkcej wentylatorów dachowych z przeznaczeniem przemysłowym oraz do budynków mieszkalnych. Rok 1960 był również rokiem dużych migracji do większych miast, budowy wielko kubaturowych i wielorodzinnych budynków z wykorzystaniem rozbudowanych systemów wentylacji i wentylatorów wyciągowych. W późniejszych latach pewne serie wentylatorów zostały zintegrowane z okapami kuchennymi. W 1971 roku, produkcja wentylatorów Valmet została przeniesiona do Loimaa. Kryzys energetyczny, który miał miejsce w 1971 roku, skupił uwagę i produkcję Valmet na rozwiązaniach wysoko wydajnych systemów wentylacji z odzyskiem energii dla powszechnych zastosowań, które szybko stały się bardzo popularne w domach rodzinnych.

Fabryka Valmet w Loimaa była i nadal jest bardzo innowacyjną i na początku lat 80-tych wyprodukowała pierwszą jednostkę z wymiennikiem ciepła, która w niedługim czasie stała się najlepiej sprzedającym się urządzeniem w kraju. W późniejszych latach 80-tych, Valmet wykupił fabrykę w Loimaa, a marka została przemianowana na Vallox (od Valmet i Loimaa).
Vallox skoncentrował się na rozwijaniu i udoskonalaniu domowych systemów wentylacji z wysokowydajnym odzyskiem energii cieplnej. Marka Vallox odważnie wkroczyła na pozostałe rynki europejskie i światowe. W 2002 roku, niemiecka, rodzinna rma TOP Air AG, wykupiła większość udziałów pakietu Vallox, od tego czasu eksportuje połowę sprzedaży produktów marki Vallox.