Klimatyzacja czy wentylacja?

Klimatyzacja i wentylacja to zupełnie odrębne systemy. Ten artykuł wyjaśnia różnicę między nimi.

Wentylacja pochodzi od łacińskiego słowa „ventilationem” oznaczającego „wystawienie na działanie powietrza”. Zużyte powietrze wewnętrzne jest usuwane i zastępowane nowym i świeżym powietrzem. System wentylacji mechanicznej jest zwykle projektowany i wdrażany w momencie budowy domu lub w związku z remontami. Rury wentylacyjne są instalowane np. w konstrukcjach budynku a rekuperator w przestrzeni technicznej, łazience lub innym odpowiednim miejscu.

Zdrowe i świeże powietrze w pomieszczeniach jest kluczem do dobrego komfortu. Dużo przyjemniej jest pracować, gdy jakość powietrza jest dobra bez stałej potrzeby otwierania okien lub wychodzenia. Zarówno klimatyzacja, jak i wentylacja pomagają poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach. Chociaż łatwo je pomylić w języku potocznym, oba wpływają na powietrze na różne sposoby. Czym się różnią i co należy brać pod uwagę w odniesieniu do nich?

Wentylacja oznacza po prostu, że zużyte i „brudne” powietrze wewnętrzne jest usuwane i zastępowane świeżym i bogatym w tlen powietrzem. Wentylacja ułatwia nam mieszkańcom codzienne funkcjonowanie i oddychanie. Wentylacja utrzymuje również pomieszczenia w dobrym stanie. Z drugiej strony klimatyzacja z oddzielną jednostką oznacza, że ​​powietrze wewnętrzne jest chłodzone i może zmienić się jego wilgotność. Zwykle klimatyzacja nie wprowadza nowego powietrza do mieszkania.

Jeśli w jakimś pomieszczeniu jest zbyt gorąco to klimatyzacja może sprawić, że poczujesz się bardziej komfortowo. Natomiast pompa ciepła powietrze-powietrze pomaga również ogrzać budynek w chłodniejszych miesiącach. Wentylacja, z drugiej strony, utrzymuje powietrze świeże do oddychania przez cały czas – niezależnie od pory roku. Jego chłodzenie jest jednak ograniczone.  Wentylacja i klimatyzacja mogą być realizowane za pomocą jednej lub całkowicie oddzielnych jednostek.

Klimatyzacja nie wprowadza świeżego powietrza do pomieszczeń.

Chłodzenie powietrza może nastąpić w przenośnej jednostce klimatyzacyjnej, konwektorze wentylatorowym lub jednostce typu split. Podczas chłodzenia może nastąpić skraplanie wilgoci z powietrza. Może okazać się to jeszcze ważniejsze dla komfortu niż chłodzenie, ponieważ wilgoć powoduje pocenie się.

Klimatyzatory nie usuwają z powietrza zapachów związanych z codziennym życiem. Te zapachy są spowodowane np. przez gotowanie, oddychanie i pranie ubrań.

Klimatyzacja może być zintegrowana z systemem wentylacji budynku. Chłodnica kanałowa zainstalowana w kanale powietrza nawiewanego chłodzi powietrze wpływające do mieszkania. Dzięki temu łatwiej znieść letnie upały. Jako ciecz do chłodzenia może być woda w wymienniku gruntowym.

Zużyte powietrze wewnętrzne jest usuwane i zastępowane nowym i świeżym powietrzem z zewnątrz.

Wentylacja usuwa zanieczyszczenia z powietrza wewnętrznego powstałe podczas dnia, takie jak zapachy kuchenne i wilgoć spowodowane kąpielą i praniem ubrań. Emisje spowodowane przez materiały budowlane i dekoracji wnętrz są usuwane w tym samym czasie. Wentylacja, oprócz tego, że jest niezbędna dla dobrego samopoczucia mieszkańców i stanu budynku – zwiększa też komfort życia.

Nowoczesna wentylacja mechaniczna odzyskuje ciepło z powietrza i wykorzystuje je do ogrzewania świeżego powietrza nawiewanego do mieszkania. Jest to korzystne pod względem efektywności energetycznej. Ogrzewanie powietrza nawiewanego zapobiega nieprzyjemnym przeciągom. Standardowe wyposażenie modeli Vallox MV obejmuje czujnik wilgotności, który mierzy wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Gdy czujnik wykryje nadmierną wilgotność, urządzenie usuwa ją z powietrzem. Czujnik dwutlenku węgla, który wykrywa dwutlenek węgla wytwarzany przez oddychanie, jest dostępny jako wyposażenie dodatkowe. Gdy poziom wzrasta zbyt wysoko, czujnik zwiększa wentylację. Wydajność wentylacji można zwiększyć po prysznicu lub gdy w budynku przebywa duża liczba osób. Wydajność wentylacji można zmniejszyć, gdy jesteśmy poza nim.