Blog

CZYM JEST WENTYLACJA I JAK ZADBAĆ O ZDROWE POWIETRZE W DOMU

Vallox i innowacyjne odszranianie wymiennika ciepła

Vallox stawia na najwyższą jakość central wentylacyjnych. Warto chociażby zapoznać się bliżej ze sposobem firmy na inteligentne i oszczędne odszranianie wymiennika ciepła. Potwierdzeniem jakości staje się 5-letnia gwarancja na oferowane urządzenia.

Istnieją różne sposoby odszraniania wymiennika ciepła. Jedną z najbardziej popularnych metod jest stosowanie nagrzewnicy wstępnej. Jednakże, wymiennik ciepła nie wie, skąd pochodzi ciepło, więc po prostu przenosi je z jednej strony na drugą. Z tego powodu 65% energii cieplnej nagrzewnicy wstępnej przenosi się do powietrza wywiewanego na zewnątrz. Innymi słowy, nagrzewnica wstępna o mocy 1000 W marnuje 650 W swojej energii cieplnej na podgrzanie powietrza wyrzucanego do atmosfery. Innym sposobem na odszranianie jest zatrzymywanie wentylatora nawiewnego podczas odszraniania wymiennika. W nowych budynkach, którą są budowane jako szczelne, może to prowadzić do problemów z wymianą powietrza i tworzeniem się podciśnienia w pomieszczeniach.

 

 

Natomiast w centralach rekuperacyjnych Vallox odszranianie osiągane jest poprzez inteligentne omijanie wymiennika ciepła przez powietrza zewnętrzne podczas jego odszraniania. Powietrze nawiewane do pomieszczeń jest podgrzewane przez nagrzewnicę wtórną (dodatkową). Tym sposobem, 100% energii cieplnej nagrzewnicy trafia do powietrza nawiewanego do pomieszczeń i nie ma strat energii cieplnej.

Tabela przedstawiająca roczny koszt energii elektrycznej potrzebnej do odszraniania wymiennika ciepła.
Roczny koszt energii elektrycznej

Odszranianie standardowe a odszranianie według Vallox

A. Standardowe odszranianie wymiennika. B. Innowacyjne, inteligentne odszranianie wymiennika VALLOX .

Nagrzewnica wstępna podgrzewa powietrze, zanim ono przejdzie przez komorę wymiennika ciepła. Nawet 65% energii cieplnej generowanej przez nagrzewnicę wstępną jest tracone wraz z powietrzem wyrzucanym na zewnątrz. Nagrzewnica wstępna jest uruchamiana w regularnych cyklach, niezależnie od tego, czy odszranianie wymiennika jest konieczne, czy nie.

Centrale Vallox wyposażone są natomiast w system funkcji zimowej, uruchamianej na żądanie. Nie posiadają nagrzewnicy wstępnej. Jakkolwiek niektóre centrale posiadają nagrzewnicę dodatkową, która podgrzewa powietrze tylko po tym jak przejdzie ono przez komorę wymiennika ciepła zapewniając, że 100% energii cieplnej jest oddawane do pomieszczeń. Rozwiązanie firmy Vallox – funkcja zimowa „na żądanie” – bazuje na wielopunktowym i wielokrotnym pomiarze temperatur na przestrzeni określonego czasu. Tym sposobem unika się niepotrzebnego odszraniania wymiennika ciepła co prowadzi do wyższej sprawności rocznej.


Odzysk ciepła – oszczędność energii i ochrona środowiska

Odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z pomieszczeń, który służy do podgrzania powietrza zewnętrznego zanim ono zostanie dostarczane do pomieszczeń jest kontrolowany. Oznacza to, że odzysk ciepła pomaga zniwelować straty ciepła co oznacza, że więcej pieniędzy zostaje w naszych kieszeniach. Nowe wysoko sprawne centrale wentylacyjne są zdolne do podgrzania powierza do +17oC przez większą część roku za pomocą energii cieplnej odzyskanej z powierza wywiewanego z pomieszczeń, więc nagrzewnica dodatkowa nie jest za często potrzebna. Dlatego centrale wentylacyjne Vallox są wyposażone w nagrzewnice elektryczne a nie wodne gdyż zwrot kosztów inwestycyjnych poniesionych na nagrzewnice wodne jest długi.